Rowerem po mieście? Jeśli tak, to jakim?

Poruszanie się rowerem po mieście to temat, wokół którego zdążyło narosnąć wiele mitów. Tymczasem jest to proste i proekologiczne rozwiązanie, warte upowszechnienia go na skalę dużo szerszą niż obecnie.

Pozwala na zaoszczędzenie wielu problemów użytkownikom dróg, a jego pozytywnego wpływu na powietrze w miastach nie sposób przecenić. Bezpieczeństwo rowerzystów korzystających z nowoczesnego sprzętu (np. rowery Kross) wbrew pozorom nie jest tak zagrożone w mieście, jak mówią to nam sensacyjne doniesienia prasowe.

Jakie są zalety użytkowania rowerów w mieście? Kwestia ekologiczna jest tu podstawowa – jakość powietrza w dużych miastach pogarsza się z roku na rok, a ilość chorób związanych z zanieczyszczeniami i ich wpływem na organizm ludzi wciąż rośnie.

Niestety, władze miast przygotowujące regulację w tym zakresie niejednokrotnie kierują się innymi motywacjami, niż dobro mieszkańców. Te decyzje powodują, że miasta, które od dawna zasnuwa smog, jak Kraków czy Warszawa, obfitują w nowopowstałe parkingi, a na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów. W zakresie budowy ścieżek rowerowych sytuacja jest również daleka od ideału.

Mimo to kolejne osoby łapią za swój rower (koniecznie dobry – przykładowo Kross) i porzucają wygodne siedzenia samochodów, by zrezygnować z uczestnictwa w procesie zatruwania wspólnej przestrzeni – nawet, jeśli muszą to robić w maskach antysmogowych.

Ale jaki rower jest najbardziej odpowiedni na miasto? Oczywistym wyborem będzie typowy rower miejski (choćby rower Kross), nie brakuje jednak zwolenników korzystania z górali w miejskich warunkach. W końcu nawierzchnia dróg w wielu gęsto zaludnionych terenach pozostawia tak dużo do życzenia, że jazda po niej często przypomina przedzieranie się przez kamieniste wertepy.